BIG a BIK – jakie są różnice między tymi instytucjami? Czym zajmuje się biuro informacji gospodarczej, a czym Biuro Informacji Kredytowej? Jakie są biura informacji gospodarczej i kredytowej w Polsce?
Biuro Informacji Gospodarczej
Biura Informacji Gospodarczej, popularnie określane BIG-ami, to instytucje, których nadrzędnym celem jest przetwarzanie danych dotyczących różnych zobowiązań finansowych zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Instytucje te działają na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Dane w BIG-ach pojawiają się na podstawie wpisów dokonywanych przez wierzycieli, którymi może być każda osoba fizyczna lub prawna, która zawarła umowę z danym biurem informacji gospodarczej. Do BIG-ów zwykle trafiają informacje o niespłaconych zobowiązaniach, jednak mogą się tam znaleźć także te, które dotyczą zobowiązań regulowanych terminowo.
Celem BIG-ów jest m.in. „ostrzeganie” innych uczestników rynku przed nieuczciwymi, niepłacącymi lub niewypłacalnymi kontrahentami, a jednocześnie swego rodzaju „przymuszenie” dłużników do regulowania przeterminowanych zobowiązań. Z negatywnym wpisem w jednym z biur informacji gospodarczej zaciągnięcie nowego zobowiązania czy zawarcie umowy, może być znacznie utrudnione.
Jakie są Biura Informacji Gospodarczej w Polsce?
W Polsce działa kilka biuro informacji gospodarczych, które bazują na Ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Zaliczyć do nich możemy m.in. KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, ERIF, BIG Infomonitor ściśle powiązany z Biurem Informacji Kredytowej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej SA.

Każda z tych instytucji to niezależna firma, której celem jest przetwarzanie danych dotyczących różnych zobowiązań, jednak większość z nich świadczy usługi na rzecz różnych podmiotów. W praktyce zatem można trafić do większości z nich nawet w przypadku jednego tylko niespłaconego długu.
Czytaj także: Czym są wakacje kredytowe i czy warto z nich korzystać?
Krajowy Rejestr Długów
Zdecydowanie najbardziej znane polskie biuro informacji gospodarczej. Firma powstała w 2003 roku i do dziś przetworzyła już miliony niespłaconych zobowiązań. Jak wynika z ostatnich danych, Krajowy Rejestr Długów pomógł odzyskać około 95 miliardów złotych, co stanowi absolutny rekord ze wszystkich biur informacji gospodarczej w Polsce.
ERIF
Kolejnym, chociaż znacznie mniej znanym podmiotem przetwarzającym dane dłużników jest ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Ta firma także powstała w 2003 roku na kanwie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Celem ERIF, jak każdego biura tego typu jest przetwarzanie informacji o niespłaconych zobowiązaniach zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.
BIG Infomonitor
Dość ciekawym biurem informacji gospodarczej jest BIG Infomonitor, którego głównym udziałowcem jest Biuro Informacji Kredytowej – instytucja, które jak ognia obawiają się wszyscy kredytobiorcy. Przetwarza ona bowiem dane dotyczące zobowiązań zaciąganych w bankach i SKOK-ach, ale o tym za chwilę.
BIG Infomonitor powołany do życia został przez kilka dużych polskich firm, m.in. PKO Bank Polski. Jak każda „baza dłużników” działa na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Nie przegap: Zdolność kredytowa topnieje w oczach. Polaków stać na coraz mniejsze mieszkania
W znanym wszystkim kredytobiorcom „raporcie BIK” widnieją także informacje o ewentualnych długach umieszczonych w BIG Infomonitor. Co ciekawe, instytucja ta współpracuje także z innymi BIG-ami, co skutecznie może uniemożliwić zaciągnięcie nowego zobowiązania.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK)
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to zupełnie inny rodzaj instytucji niż BIG-i, ponieważ powołana została ona wyłącznie w celu przetwarzania danych dotyczących wyłącznie zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy firmami lub ludnością a instytucjami finansowymi (bankami i SKOK-ami).
W przeciwieństwie do BIG-ów BIK nie przetwarza zatem danych dotyczących np. niespłaconych pożyczek u osób prywatnych, niezapłaconych mandatów czy nieuregulowanych faktur za prąd, internet czy inne media.
Do Biura Informacji Kredytowej trafiają wszystkie, dosłownie wszystkie zobowiązania kredytowe, a dzieje się to w sposób całkowicie automatyczny. Zaraz po zawarciu umowy kredytowej dane kredytu, kwota, termin spłaty, ilość rat i inne pojawią się w BIK i będą tam widniały przez okres minimum 5 lat od dnia pełnej spłaty zaciągniętego zobowiązania.
Sprawdź także: Jak wyjść z pętli zadłużenia?
Co istotne, w BIK będzie widoczne każde, nawet najmniejsze opóźnienie w spłacie choćby jednej raty, co znacznie odróżnia tę instytucję od klasycznych BIG-ów, do których trafiają zwykle tylko niespłacone / przeterminowane zobowiązania.
Prócz samych informacji o nowych i aktywnych bądź także niespłaconych zobowiązań kredytowych, w BIK pojawiają się także informacje dotyczące wszystkich zapytań kredytowych na podstawie numeru PESEL. Wszystkie te informacje wpływają na tzw. punktację BIK, o której szerzej przeczytasz w tym wpisie: Jak zbudować dobrą punktację BIK?