Praca zdalna. Popularne zawody, które można wykonywać online

praca zdalna
Praca zdalna staje się coraz popularniejsza. Foto: Andrea Piacquadio/Canva.

Praca zdalna staje się coraz popularniejsza. Okres pandemiczny na wielu pracodawcach wymusił konieczność oddelegowania pracowników do wykonywania obowiązków ze swoich domów. W tym czasie zdążyliśmy zarówno nauczyć się wykonywać pracę bez konieczności odwiedzania biura, ale także nieco od tego uzależnić. Wielu Polaków tak bardzo przywykło do pracy zdalnej, że standardowy model pracy staje się pasee. Które zawody są najpopularniejsze? Które z nich można wykonywać zdalnie?

Zawód? Freelancer

Jeszcze kilka lat temu freelancer kojarzył się wyłącznie z młodą, często arogancką osobą, która nie chciała bądź nie potrafiła przystosować się do sztywnych wymagań pracodawcy. Łapała zlecenia na wszystko, na czym można było w miarę sensownie zarobić, a znalezienie odpowiedzialnej i terminowej osoby graniczyło z cudem.

W miarę upływu czasu coraz więcej osób zaczęło porzucać etaty właśnie na potrzebę „freelancerki”, a trend ten znacznie przyśpieszyła pandemia. Okazuje się, że już nie tylko młode osoby decydują się na pracę zdalną, a średnia wieku jest coraz trudniejsza do oszacowania.

Praca zdalna to już nie tylko grafika komputerowa, teksty na zlecenie czy programowanie. Z domu wykonywane są coraz większe projekty, np. dotyczące dużych inwestycji deweloperskich. Freelancer stał się zaś terminem, który nie robi już żadnego znaczenia, a coraz więcej osób patrzy na niego nieco z zazdrością.

Odpowiednia wiedza, spore umiejętności, doświadczenie i co najważniejsze elastyczność to atuty, które posiada znaczna część wolnych strzelców, chociaż wciąż można natknąć się na niekompetentnych wykonawców, którzy życie cyfrowego nomady traktują przede wszystkim, jako przygodę, a nie realny sposób na życie.

Jak zostać freelancerem?

Jeśli naszym celem jest porzucenie etatu i pozostanie freelancerem, niezbędne jest określenie swoich umiejętności i dokładne rozeznanie na rynku. Co prawda coraz więcej zawodów można wykonywać z pozycji domu, jednak w dalszym ciągu praca zdalna adresowana jest przede wszystkim do branż, które działają w internecie lub przynajmniej się na nim opierają.

Coraz większa jest także konkurencja, co skutecznie może utrudnić prosty start w pracę zdalną. W najlepszej sytuacji są naturalnie osoby, które w ostatnim czasie zostały oddelegowane do pracy zdalnej przez pracodawców. Zdążyły bowiem złapać pewne doświadczenie, nauczyć się samodyscypliny niezbędnej do pracy zdalnej, a także poznały bądź wypracowały sposoby na właściwą organizację pracy.

Aby zostać freelancerem, bezwzględnie należy odpowiednio się do tego zmotywować. Praca biurowa wymaga od nas bowiem stawienia się na stanowisku o określonej porze i wykonywać ciążące na nas obowiązki, do określonej godziny. Praca zdalna zdecydowanie różni się od tego schematu, co dla wielu osób może być sporym wyzwaniem.

Które zawody można wykonywać zdalnie?

Na freelancerkę przechodzą już naprawdę liczne grupy pracowników, chociaż w dalszym ciągu największym zainteresowaniem cieszą się te same zawody, co jeszcze 5-10 lat temu. Zaliczyć do nich można m.in. copywriterów, grafików komputerowych, projektantów, web deweloperów, chociaż to także wciąż ewoluuje.

Które zawody można wykonywać zdalnie
Które zawody można wykonywać zdalnie? Foto: Deagreez/Canva

Copywriting (tworzenie tekstów)

Jednym z najpopularniejszych zawodów wykonywanych zdalnie jest copywriting, czyli pisanie tekstów na zlecenie. Na ten rodzaj pracy zdalnej decydują się przede wszystkim świeżo upieczeni adepci studiów humanistycznych, jednak spotkać można także doświadczonych redaktorów i dziennikarzy, którzy porzucili pracę w dużych redakcjach właśnie na potrzeby pracy zdalnej. Copywriter z odpowiednim portfolio jest w stanie zarobić nawet 10 tysięcy miesięcznie. Wszystko zależy jednak od ilości „złapanych zleceń” i tematyki. Początkujący tekściarze zarabiają zwykle w granicach 2-4 tysięcy.

Zdalne korepetycje

Innym, równie częstym zajęciem online są korepetycje. Jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności i wykształcenie w danej tematyce, udzielanie zdalnych korepetycji może pozwolić na bardzo przyzwoite wyniki finansowe. Średnia wysokość stawki godzinowej waha się już pomiędzy 80 a 150 złotych.

Prowadzenie mediów społecznościowych

Kolejny zakres obowiązków, który adresowany jest przede wszystkim do młodych osób, jednak może być wykonywany zdalnie przez każdą osobę posiadającą odpowiednie rozeznanie i doświadczenie. Prowadzenie mediów społecznościowych pozwoli na zarobienie od 3 do nawet 6 tysięcy złotych. Wiele zależy jednak od ilości postów oraz tego, na potrzeby ilu brandów prowadzone są kanały w social media.

Tłumaczenie tekstów

Jeśli któryś z języków obcych nie ma przed nami tajemnic, spokojnie możemy zająć się tłumaczeniem tekstów. Zawód tłumacza nie wiąże się bowiem z koniecznością „podbijania karty” w zakładzie pracy, co także można wziąć pod uwagę, rozważając zostanie freelancerem. Najwięcej zarobią jednak ci, którzy biegle posługują się niszowymi językami, jak mandaryński czy chociażby norweski lub szwedzki.

Zdalna obsługa klienta

Co prawda obsługa klienta wiąże się zwykle z koniecznością dostosowania do pewnych wymagań i schematów pracy określonych przez pracodawcę, jednak ten zakres obowiązków także bez żadnych problemów można wykonywać zdalnie. Do obsługi klienta potrzebny będzie wyłącznie dostęp do internetu i telefon.

Total
0
Shares
Total
0
Share