Finansowanie firmy. Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym czy linia kredytowa?

kredyt obrotowy
Kredyt obrotowy a linia kredytowa. Jakie są różnice? Foto: Vadim Guzhva / Canva

Sposobów na finansowanie działalności gospodarczej jest wiele, jednak do najczęstszych zaliczyć możemy przede wszystkim kredyty bankowe. Wielu przedsiębiorców poszukując dodatkowej gotówki na cele inwestycyjne bądź bieżące płatności, wybiera kredyt obrotowy. Te zaś dostępne mogą być w dwóch formach. Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym oraz linia kredytowa, czyli kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. Jaka jest między nimi różnica? Na który z nich się zdecydować?

Czym jest kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy to produkt, który pozwala na finansowanie bieżących potrzeb płynących z prowadzenia działalności gospodarczej, bez względu na to, w jakiej formie jest ona prowadzona. O kredyt obrotowy wystąpić mogą bowiem zarówno samozatrudnieni, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne, spółki prawa handlowego jak spółki z o.o., spółki akcyjne, komandytowe i każdy inny rodzaj działalności.

Czytaj także: Rodzaje firm w Polsce

Kredyt obrotowy pozwala na regulowanie należności, inwestycje, zakup towarów, dokonywanie opłat na poczet podatków, składek ZUS i praktycznie wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Dzięki udostępnieniu przez bank dodatkowej gotówki w rachunku bieżącym, a więc tym, na który wpływają należności od kontrahentów, przedsiębiorca ma stały dostęp do środków, nawet wtedy, gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami.

kredyt obrotowy w rachunku bieżącym
Kredyt obrotowy pozwoli na sfinansowanie potrzeb działalności gospodarczej. Foto: ymgerman/canva

Kredyty obrotowe udzielane są zwykle na bazie zarówno samych obrotów na rachunku, jak i dochodów czy też zysków przedsiębiorstwa. Od nich też zależy wysokość udzielonego kredytu. O dodatkowe środki można wystąpić praktycznie w każdym momencie, a oprocentowanie kredytów obrotowych jest zwykle dość korzystne.

W polskiej bankowości możemy wyróżnić dwa rodzaje kredytów obrotowych dla firm, a należą do nich kredyt obrotowy w rachunku bieżącym oraz kredyt obrotowy w rachunku kredytowym, czyli tzw. linia kredytowa. Oba z nich różnią się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem, o czym poniżej.

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, jak wskazaliśmy już wcześniej, może zostać przeznaczony praktycznie na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Bank udzielając kredytu obrotowego w rachunku bieżącym, nie interesuje się tym, czy środki pochodzące z kredytu zostaną przeznaczone na inwestycję, bieżące opłaty czy nawet spłatę długów zaciągniętych w innych przedsiębiorstwach. Ważne, aby kredyt przeznaczony był na koszty związane z działalnością gospodarczą.

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym pozwala przedsiębiorcy na spokojne zarządzanie finansami firmy oraz pomaga utrzymać płynność finansową, nawet w czasach spowolnienia gospodarczego lub przejściowych zatorów płatniczych.

Dużą zaletą kredytu obrotowego w rachunku bieżącym jest stosunkowo niski koszt. Bank udostępniając firmie określoną pulę środków, ma sporą pewność, że będzie ona spłacana w miarę kolejnych wpływów na rachunek firmowy. Kredyt obrotowy spłaca się bowiem automatycznie, gdy tylko pojawią się środki na rachunku. Dzięki temu znacznie maleje oprocentowanie kredytu, ponieważ jest ono liczone na podstawie wykorzystanego limitu i czasu, w którym przedsiębiorca go wykorzystywał.

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym można porównać z popularnym limitem odnawialnym, po który często sięgają konsumenci. Bank udostępnia środki, po które w każdej chwili można sięgnąć, a zaciągnięte zobowiązanie spłaca się samoistnie, gdy tylko wpłynął na rachunek nowe środki.

Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym (linia kredytowa)

Drugim rodzajem kredytów obrotowych dla firm jest tzw. linia kredytowa, a dokładniej kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. Od typowej „obrotówki” różni się przede wszystkim w dwóch kwestiach. Po pierwsze środki udostępniane są na odrębnym rachunku bankowym (rachunku kredytowym), po drugie mogą zostać przeznaczone wyłącznie na określony w umowie cel. Jest to zatem najczystsza forma kredytów celowych.

Czytaj także: Czym jest promesa kredytowa i czy gwarantuje otrzymanie kredytu?

Kredyty obrotowe w rachunku kredytowym zwykle dotyczą inwestycji, które chce poczynić przedsiębiorstwo, a jeśli bank zdecyduje się na otwarcie linii kredytowej, środki przeznaczyć będzie można wyłącznie na dany cel. Co warte podkreślenia, kredyt obrotowy w rachunku kredytowym może być udzielony także na inne cele, jednak muszą zostać one określone w umowie. Istnieje możliwość otrzymania kredytu obrotowego w rachunku kredytowym także na potrzeby uregulowania zobowiązań, uzupełnienie gotówki w kasie firmy czy zakup towarów.

Kolejną różnicą między kredytem obrotowym w rachunku bieżącym a kredytem obrotowym w rachunku kredytowym jest także sposób spłaty zobowiązania. W przypadku tej drugiej formy finansowania działalności gospodarczej kredyt musi zostać spłacony albo w ratach, albo w jednej kwocie zgodnie z terminem określonym w umowie. Linia kredytowa zwykle nie może być automatycznie odnowiona, chyba że umowa stanowi inaczej.

Dość istotne jest także to, że z uwagi na fakt, iż środki w ramach linii kredytowej są udostępnione na odrębnym koncie bankowym, instytucja w prosty sposób może zweryfikować, na co zostały przeznaczone. W przypadku kredytów obrotowych w rachunku bieżącym jest to niezwykle trudne.

Total
0
Shares
Related Posts
rodzaje firm w Polsce
Read More

Jakie są rodzaje firm w Polsce?

Odpowiedni wybór formy prowadzonej działalności gospodarczej ma duże znaczenie przede wszystkim z uwagi na odpowiedzialność finansową właścicieli, ale…
Total
0
Share